09/12/2021
Доклад на Atradius Bulgaria за платежните практики
Атрадиус България е част от Grupo Catalana Occidente(GCO.MC), лидер в застрахователния сектор в Испания, и в застраховането и събирането на търговски вземания в световен мащаб. Atradius N.V. е частно дружество с мажоритарна собственост на Grupo Catalana Occidente и Grupo Compañía Espanõla de Crédito y Caución.Продуктите на компанията са за застраховане на търговски вземания и тяхното събиране и работят в защита на фирмите срещу рискове от неплащане, свързани с продажба на продукти и услуги при търговия на разсрочено плащане. Има стратегическо присъствие в над 50 държави по света. Country manager за България е Владимир Вачков, който ръководи Atradius Bulgaria.
В края на годината излезе докладът "Барометър на платежните практики в България" с фокус към B2B платежните практики и подхода на бизнеса към управлението на кредитния риск на клиентите в Агро сектора, Химическа промишленост и Транспорт. С целият доклад може да се запознаете ТУК. Основните изводи които може да се направят са:
- Въз основа на отговорите на анкетираните фирми в България, продажбите на кредити за B2B клиенти са се увеличили леко до 42% от всички B2B продажби, спрямо 40% миналата година. Търговският кредит се предлага най-често за стимулиране на растежа на продажбите и насърчаване на повторния бизнес.
- 42% от общата стойност на B2B фактурите са отчетени за просрочени тази година, малко увеличение спрямо 37% от миналата година. Дълго просрочените фактури (закъснение с повече от 90 дни) също са се увеличили на годишна база от 4% миналата година на 6% тази година. Отписванията също са регистрирани на 6%, спрямо 2% миналата година.
- Когато става въпрос за управление на кредитния риск, анкетираните фирми в България най-често избират да смекчат въздействието на кредитния риск на клиентите върху бизнеса, като заделят средства за компенсиране на потенциални загуби, причинени от лоши задължения.
- Въпреки това за значителен брой от анкетираните фирми (48%) разчитането на собствените им ресурси за управление на кредити се оказа по-скъпо от миналата година, тъй като те са поели увеличени административни разходи, разходи за събиране и финансиране.
- Освен че се оказва скъпо, разчитането на вътрешно кредитно управление не се оказа значително ефективно при ограничаване на Days Sales Outstanding (DSO) . 43% съобщават за увеличение на Days Sales Outstanding (DSO) .
- Разглеждайки 2022 г., 60% от фирмите казват, че се притесняват от рисковете за намаляване, свързани с продължаването на пандемията през следващата година, което вероятно ще удължи спада на световната икономика и възпрепятства възстановяването на националната икономика.
- На въпроса кои промени, предизвикани от пандемия, ще станат постоянна характеристика на начина, по който правят бизнес, 57% отговарят, че вече са интегрирали трайно дигиталните иновации, особено по отношение на електронната търговия и са позволили на служителите си да работят от вкъщи.
Atradius извършва годишни прегледи на международните корпоративни платежни практики на базата на които фиксира основните 5 риска за следващата година. За България през 2022 несигурността относно въздействието на пандемията върху икономиката оглавява списъка, следва продължителен спад на глобалната икономика, по-бавни темпове или без отскок на вътрешната икономика и отделни индустрии и на последно място е увеличението на платежоспособността.
Повече информация може да получите на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. или на тел:+ 359 2 494 2301, както и на уеб адрес https://atradius.bg/