Изх. № АТК: 24060 / 13.09.2024 г.
ДО
РАЯ НАЗАРЯН,
ПРЕДСЕДАТЕЛ,
50-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
БОЙКО БОРИСОВ,
ПРЕДСЕДАТЕЛ,
ПГ “ГЕРБ - СДС”
НИКОЛАЙ ДЕНКОВ,
ПРЕДСЕДАТЕЛ,
ПГ “ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПРОМЯНАТА - ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ”
КОСТАДИН КОСТАДИНОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ,
ПГ “ВЪЗРАЖДАНЕ”
ДЕЛЯН ПЕЕВСКИ,
ПРЕДСЕДАТЕЛ,
ПГ “ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ”
БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ,
ПГ “БСП ЗА БЪЛГАРИЯ”
ТОШКО ЙОРДАНОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ,
ПГ “ИМА ТАКЪВ НАРОД”
Относно: Позиция на Двустранните Камари относно предложения Законопроект за регистрация на чуждестранни агенти
Уважаема госпожо Назарян,
Уважаеми господа, председатели на Парламентарни групи в 50-тото Народно събрание на Република България
Ние, двустранните бизнес камари в България, сме против така наречения Законопроект за регистрация на чуждестранни агенти, който наскоро беше входиран в Народното събрание.
Ние сме против принципите на подобни законопроекти, включително тези, които са били предлагани в близкото минало, както и всякакво ново законодателство, което би могло да въведе репресивни и антидемократични мерки, които биха ограничили изконни човешки права. Такива закони биха могли да ограничат вече установени и легитимни финансови източници в полза на бизнеса, на отделни други организации или на конкретни личности. Подобни източници на подкрепа са допринасяли и допринасят за подобряване на инвестиционния климат и бизнес средата в България, укрепвайки демократичните основи на обществото. Те реално подкрепят образователната система, като така я свързват със съвременните академични и глобални постижения и стандарти.
Нашите бизнес асоциации са важна част от гражданското общество. Ние работим от години в партньорство с национални и международни заинтересовани страни, за да насърчаваме тук върховенството на закона, увеличаване на инвестициите, постигане на енергийна независимост и справяне с климатичните промени, както и подобряване на образованието и здравеопазването у нас. Като това са само част от областите, в които имаме прозрачен и открит диалог и партньорства.
Ние насърчаваме предприемаческата култура, както и достъпа до надеждна информация и помагаме за позитивното позициониране на България на международната сцена чрез структуриран и прозрачен диалог в международни организации, сред които са Европейския съюз и НАТО, както и в процесите по планирано и пълно присъединяване към Шенгенското пространство на ЕС, Еврозоната и ОИСР.
Нашите бизнес асоциации представляват 2 000 членуващи компании – български и международни, сред които има и големи корпорации, и малки и средни предприятия. Всички те допринасят значимо за устойчивия растеж на националния БВП. Логично, техните данъци директно или индиректно допринасят за изпълнението на социалната роля на всяко правителство (редовно или служебно). Нещо повече: частният сектор години наред подкрепя или самостоятелно развива социални, културни, образователни и спортни програми, дори когато липсва подкрепа от самата държава, за да може България да играе роля в областта на науката и в много други сфери по света. Много често компаниите инвестират значително в регионите, където оперират, като създават условия за задържане на гражданите по места. Такъв пример са работещите програми за професионално образование. Всичко това не би било възможно с приемането на подобен закон.
Подобни законопроекти или сходни мерки могат да увредят международната репутация на България и на работещия тук бизнес, който осигурява работни места, като дори биха довели и до отеглянето от страната ни на здравословен и необходим капитал.
Съвместна позиция на:
- Американска търговска камара в България
- Белгия-България-Люксембург Бизнес клуб;
- Британо-българска бизнес асоциация;
- Българо-испанска търговска камара;
- Българо-швейцарска търговска камара;
- Германо-българска индустриално-търговска камара
- Конфиндустриа България;
- Френско-българска търговско-индустриална камара;
30/07/2024
Бизнес делегация на посещение на The District, Barcelona, Spain
Българо-испанска търговска камара и Proptech Bulgaria съвместно с API Catalunya (най-голямата асоциации на агенциите за недвижими имоти в Испания, 4000 +членове) и The District организират българска делегация, която ще се ръководи от г-жа Сливия Георгиева, Certified Management Consultant in Strategy and International Business Development | Managing Director, PropTech Bulgaria & CSEE PropTech, лектор в THE DISTRICT WORLD SUMMIT 2024 и член на престижното жури в The World Class District Awards 2024.
Фирми, финансови институции, представители на институции, НПО и др, които имат интерес да участват в състава на бизнес делегация могат да се запознаят с УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ, ПРЕДОСТАВЕНИ ОТ THE DISTRICT TERMS на PROPTECH BULGARIA и на БЪЛГАРО-ИСПАНСКА ТЪРГОВСКА КАМАРА и следва да попълнят РЕГИСТРАЦИОННА ФОРМА и да изпратят на посочените контакти.
В допълнение месец след събитието, API ще организират специална онлайн среща между българските компании, присъствали на The District и членове на API. По време на The District ще може да се направят неограничен брой срещи между български компании и Директор иновации и международни връзки на API.
Какво е The District?
The District е най-голямото европейско събитие, посветено на недвижимите имоти от инвестиционна гледна точка. Това е основният форум за срещи, където различните агенти за недвижими имоти, които търсят възможности и нови проекти за недвижими имоти, които стимулират градската трансформация, се срещат с цел да проектират бъдещето на сектора в Европа. The District ще се проведе на 25-27 септември 2024, Изложбен център Fira Barcelona Gran Via, Испания.
Събитието ще се присъедини към лидерите на глобални фирми в сектора на The District World Summit, където ще бъдат представени макро тенденциите от последното тримесечие на годината, за да насочат инвеститорите в следващите им операции - Инвеститори в капитал в недвижими имоти и корпорациите имат ново назначение в The District тази есен. От 25 до 27 септември най-голямата европейска среща на върха, посветена на недвижимите имоти от гледна точка на капитала, ще се завърне в Барселона, Испания, с цел напредък в икономическите макротенденции на 2025 г. и насочване на агентите в сектора в началото на новата курс за недвижими имоти. След 2023 г., белязана от финансова нестабилност, се намираме в година, в която от инвестиционна гледна точка се отбелязват оптимизъм и възстановяване, което се отразява в увеличаването на операциите на глобално ниво. Тази пазарна динамика е оформена в макросреда, в която с понижаване на лихвените проценти , което сигнализира за климат на доверие, което се разглежда като тласък за приключване на текущата година с ниво на инфлация от 2,3%, както се очаква от Европейска централна банка. В този окуражаващ контекст The District 2024, под мотото „Издигнете бизнеса си. Ускорете сделките си“, ще се съсредоточи върху бизнес възможностите, произтичащи от нарастващия икономически цикъл, който оказва влияние върху различните класове активи. За тази цел събитието ще бъде оптималният европейски епицентър, където ще се срещнат всички играчи в сферата на недвижимите имоти и където ще се създават търговски връзки, ще се затварят транзакции и ще се укрепват споразумения, с което ще се стимулира индустрията на недвижимите имоти. Третото издание на The District ще бъде структурирано по три основни оси. Първият е развитието на структурите на капиталовия пазар. Второто е трансформирането на различни активи като жилищни помещения, офиси, хотели, търговия на дребно, промишленост и логистика, инфраструктура, енергия и алтернативи, като живот на възрастни и студенти, центрове за данни или здравеопазване. И третото е добавената стойност на ESG критериите за увеличаване на рентабилността на проекти след екологични, както и социални цели и прозрачност. Събитието ще събере повече от 12 000 професионалисти от цялата верига на стойността на недвижимите имоти: от инвестиционни фондове, държавни инвестиционни фондове, частен капитал, семейни офиси, банки и алтернативни източници на финансиране, до големи собственици на земя, администрации, оператори, предприемачи, брокери , маркетингови агенции, консултанти и пропърти мениджъри. На свой ред повече от 300 фирми ще бъдат разположени на срещата на върха, където ще покажат проекти в търсене на капитал или проекти, в които да се откажат от инвестициите, в допълнение към предлагането на всички необходими услуги за улесняване на тези транзакции.
22/07/2024
Футбол и икономика
13/12/2023
NAT - 5 ГОДИНИ ПАРТНЬОРСТВО ЗА БЕЗОПАСНО КРЪВОПРЕЛИВАНЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
На 7-ми декември в зала Виваком, намираща се на ул."Оборище" 5 се отбелязаха 5 години от от въвеждането на Nucleic Acid Testing (NAT) в системата по трансфузионна хематология в България. Едно мероприятие, инициирано от българската фирма БУЛМАР МЛ ООД и испанската фирма GRIFOLS в партньорство с БЪЛГАРО-ИСПАНСКА ТЪРГОВСКА КАМАРА за да се сподели успеха за общественото здраве в Р България след въвеждането на NAT технологията, с която се диагностицира донорската кръв за наличие на трансмисивни инфекции. Мисията му бе да представи ползите от инвестицията, която държавата е направила чрез закупуване на апаратурата на испанската компания GRIFOLS, за да осигури безопасността на кръвните продукти за кръвопреливане и на плазмата за производство на лекарствени продукти. Въвеждането на този вид диагностика на донорската кръв значително скъсява времето от заразяването на донора до момента на установяване на тази инфекция в донорската кръв. По този начин ранната диагностика се превръща в съществена част от превенцията на трансмисивните инфекции.
По време на вечерта бяха раздадени грамоти с благодарност за партньорството и подкрепата на специалистите по трансфузионна хематология в Република България от Научно Дружество по трансфузионна хематология.
Сред гостите бяха Проф. Илко Гетов, Зам. Министър на Здравеопазването; Доц. Д-р Петко Стефановски, Зам. Министър на Здравеопазването; Г-жа Яна Кюркчиева, парламентарен секретар на МЗ; Кирил Ананиев; маг. фарм. Богдан Кирилов, Изпълнителен Директор ИАЛ; Светлин Спиров, Гл.секретар на ИАЛ, Д-р Николай Николов – директор НЦТХ; Д-р Жанина Йорданова – директор РЦТХ Варна; Д-р Петя Матеева – директор РЦТХ Ст.Загора; Д-р Николай Андреев – директор РЦТХ Плевен; Д-р Янко Янков – директор РЦТХ Пловдив и др. Поздравителни адреси от Министерство на Здравеопазването и от Комисията по Здравеопазването към Народното Събрание. Водещ на събитието беше маг. фар. г-жа Мариела Марчева, независим консултант.
Кръвопреливането е съществена част от модерното интензивно лечение, което помага на милиони хора да бъдат спасени и върнати към живота. Без него е невъзможно да се осъществяват успешно дейностите на такива медицински специалности като спешна медицина, кардиохирургия, ортопедия и травматология, трансплантология, хематология и онкология и други. Освен за рутинното лечение, приложението на кръвни продукти е от изключителна важност при възникнали бедствени ситуации, крупни производствени аварии, катастрофи и др.
Разглеждано най-общо като полезно и безпроблемно, кръвопреливането всъщност може да предизвика сериозни рискове за сигурността на пациента поради нежелани реакции и усложнения. Кръвта е биологичен материал и винаги ще има рискове, свързани с преливането на кръвни съставки и кръвни продукти. Невъзможен е нулев риск при кръвопреливанията, както всъщност е и при всяка друга медицинска интервенция.
Основна цел на трансфузионната хематология е всички звена на трансфузионната система да осигуряват безопасни и сигурни кръвните съставки и достъпно снабдяване и лечение на пациентите с тях, както и запазване на здравето на донорите и на медицинския персонал, свързан с лабораторната диагностика и провеждането на хемотрансфузиите.
Повишеното обществено внимание върху възможните усложнения от кръвопреливанията е насочено главно към риска от предавани чрез тях инфекции, т.н. трансмисивни инфекции: хепатитни вируси, причиняващи Хепатити тип А, В, С, D и др.; човешки имунодефицитен вирус, причиняващ СПИН; Парвовирус B19; вирус, причиняващ Западно-Нилска треска и др.
След преливане на инфектирана единица кръв може да се наблюдава клинична картина както на остро възникнала инфекция, така и на продължителна хронична инфекция, която да доведе до значителни увреждания на засегнатите органи и системи, до загуба на трудоспособност и до фатален изход от болестта.
Рискът от вирусни инфекции, предадени по кръвен път, в последните години намалява значително в страните с висок човешки индекс на развитие. Една от основните причини за този факт е използването на съвременни молекулярни методи за вирусна диагностика на дарената кръв като NAT технологията.
NAT технологията бе въведена в България през 2018 г. чрез закупуването на 6 броя автоматизирани и интегрирани системи за извършване на NAT диагностика на трансмисивни инфекции. Проектът беше част от Националната научна програма „Разработване на методология за въвеждане на NAT технология за диагностика на дарената кръв в трансфузионната система на Република България“ към Министерство на образованието, одобрена с Решение на Министерския съвет от 15.08.2018 г. Закупената апаратура беше инсталирана в Национален център по трансфузионна хематология /НЦТХ/, Регионален център по трансфузионна хематология Пловдив (РЦТХ Пловдив), Регионален център по трансфузионна хематология Стара Загора (РЦТХ Стара Загора), Регионален Център по Трансфузионна Хематология — Плевен (РЦТХ Плевен), Регионален център по трансфузионна хематология - Варна (РЦТХ- Варна).
NAT е най-новата технология в световен мащаб за диагностика на донорската кръв за широк спектър трансмисивни инфекции като СПИН, хепатити A, B, C и E, Западно Нилска треска и др. Този метод за тестване на донорска кръв за трансмисивни инфекции се основава на високочувствителни молекулярни методи за откриване на вирусните ДНК или РНК в изследваната кръвна проба.
Основните преимущества на NAT технологията са:
- Скъсяването на т.н. „прозоречен период“ - времето от заразяването на донора до момента на установяване на тази инфекция в донорската кръв
- Свежда до минимум вероятността от заразяване на пациент или кръвен продукт, произведен от донорска кръв
- Осигуряване на качествени кръвни продукти, чиято сигурност отговаря на най-високите стандарти, съществуващи към момента в световен мащаб
- Предотвратяване на загубите от унищожаване на скъпи преработени кръвни съставки, получени чрез иновативни методи и на заразени сборни пулове от човешка плазма за производство на лекарствени средства
- Прекратяване на изследванията на пуловете плазма чрез NAT в чужбина, което спестява финансови средства и време
- Намаляване на разходите за закупуване на реактиви за серологично изследване на антиген С при HCV инфекция
- Предотвратяване на необходимостта от скъпоструващо продължително медикаментозно лечение на пациенти с трансмисивни инфекции от преливане на заразена кръв, особено с хепатит С
27/11/2023
Българо-румънска конференция „Обединена Европа – един път към икономическа сигурност и устойчива интеграция“
На 23 ноември 2023 г. в Русе се проведе международната конференция „Обединена Европа – един път към икономическа сигурност и устойчива интеграция“, организирана от Министерството на икономиката и индустрията на България и Министерството на икономиката, предприемачеството и туризма на Румъния, с подкрепата на Русенската търговско-индустриална камара.
Откриването на събитието беше официално извършено от министъра на икономиката и индустрията на България, г-н Богдан Богданов, и министъра на икономиката, предприемачеството и туризма на Румъния, г-н Щефан-Раду Опря. Преди началото на форума, двамата министри се срещнаха на Дунав мост, за да обсъдят логистичните предизвикателства пред бизнеса на границата.
Конференцията се проведе в зала „Европа“ на Доходното здание в Русе, като събра водещи икономически експерти, инвеститори, представители на чуждестранния и местния бизнес, както и на търговските камари от двете страни. Сред присъстващите бяха и евродепутати, представители на дипломатическия корпус, местната власт, включително кметът на Русе г-н Пенчо Милков и областният управител г-н Данаил Ковачев.
Фокусът на събитието беше насочен към предстоящото приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство. Особено внимание беше отделено на текущите обсъждания около отказа на Австрия и Нидерландия да подкрепят нашето членство, както и на вероятността за поредно отлагане, което се явява критично в контекста на необходимостта от бързото ни присъединяване. Бяха разгледани и проблемите и предизвикателствата, пред които се изправя бизнесът в резултат на продължаващия граничен контрол и забавянето на доставките, особено в автомобилния сектор, където системи като „точно навреме“ са от съществено значение.
Осем двустранни камари в България обявиха отворената си позиция, призоваваща европейските институции да отворят вратите за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство на ЕС. Декларацията е инициирана и подкрепена от Американската търговска камара в България, Българо-румънската търговско-промишлена камара, Българо-швейцарската търговска камара, Конфиндустрия България, Френско-българската търговска камара, Германо-българската индустриално-търговска камара, Гръцко-българската Бизнес съвет и Българо-испанска търговска камара.
20/06/2023
Седмата годишна среща на БФБЛ с чуждестранните посланици на тема „България в Европа. Какво следва?“
На 20 юни 2023 г. в х-л „Балкан Палас“ се проведе седмата годишна среща на Български форум на бизнес лидерите с чуждестранните посланици у нас. Събитието събра високопоставени представители на общността на отговорния бизнес, на изпълнителната власт и дипломати, акредитирани в София, които дискутираха темата „България в Европа. Какво следва?“.
Със срещата Форумът цели да предостави широка платформа за диалог между различни сектори по актуални въпроси за икономическото и социално развитие на страната. Дипломатически партньор тази година бе испанският посланик Алехандро Поланко, а официален гост бе министърът на финансите Асен Василев. Участие в срещата взеха посланици и висши дипломати от над 30 страни, както и управители на над 50 водещи компании членове и партньори на БФБЛ, които обмениха контакти, идеи и опит. Партньор на инициативата тази година бе и Българо-испанската търговска камара.
БФБЛ по традиция организира Годишната среща на бизнеса с чуждестранните посланици в сътрудничество с един дипломатически партньор. Тази година това бе Алехандро Поланко, посланик на Испания – страната, която ще поеме председателството на Съвета на ЕС от 1 юли 2023 г. В изказването си той акцентира върху основните теми, които са от значение за Европа днес и утре като отворената и стратегическа автономност на ЕС, реиндустриализацията и устойчивостта на икономиката, общата външна политика, социалната и икономическа кохезия и върховенството на правото.
Министърът на финансите Асен Василев направи кратък обзор на времето от миналогодишната среща с общността на БФБЛ, на която той също беше специален гост, и очерта предизвикателствата пред Европа – баланс между цените на енергията и зеления преход, отваряне към нови, по-ефективни бизнес модели и имиграционна политика, базирана на привличането на таланти. Той отбеляза и големите задачи пред обществото в България днес – приемането на еврото, влизането в Шенген, осъвременяването на системата на образованието, за да подготвянай-младото поколение с умения, подходящи за следващите поне 50 години.
„Ролята на правителството е да предостави цялата необходима социална инфраструктура – добро образование, качествено здравеопазване, транспортни връзки, докато бизнесът от своя страна може да допринесе с повишаване на заплатите. Тези комбинирани мерки са това, което ще привлече и мотивира голяма част от българите да се върнат в България“, подчерта министър Василев в отговор на повдигнатата от бизнеса тема.
Във форума от страна на испанския бизнес участваха CAF Signalling, Lantania Bulgaria, Jesus Caballero Pinto, CEO SofConnect, Адвокатско Дружество "Попов, Арнаудов и партньори".
13/06/2023
4th Business Networking Evening: Europa & Beyond
08/06/2023
Атрадиус отбелязва 5 години успех в България със забележителни постижения
Нашият член испанската Атрадиус, световен лидер в областта на застраховането на вземания и решенията за управление на риска, отбеляза 5 години от присъствието си в България. Компанията беше домакин на специално празнично събитие в Розовата градина на хотел Hyatt Regency Sofia, изразявайки благодарност към ценните бизнес партньори, колеги и клиенти за подкрепата им през този път.
05/06/2023
Международен форум „Насърчаване на женското предприемачество: Ключ към икономически растеж и устойчиво бъдеще“
Събитието се проведе на 2-ри юни в София и събра вдъхновяващи лектори, иноватори, предприемачи, лидери, представители бизнеса и публичния сектор, финансови институции, пионери от различни индустрии в разговор за проблемите и възможностите, стереотипите и трансформацията. Сред участниците в него бяха Евелин Регнер, член на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент и член на Комисията по правата на жените и равенството на половете, както и много други успешни дами.
Модератор на първия панел от форума бе Милена Стойчева, изпълнителен директор на Junior Achievement Bulgaria. Водещи лектори в него бяха Росица Карамфилова, служебен министър на околната среда и водите, и Евелин Регнер - член на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент. Освен тях, участие в последвалата дискусия взеха Жанет Захариева, председател на Сдружение "Дамски форум", Лидия Шулева - член на Управителния съвет на Съвета на жените в бизнеса в България (СЖББ), и Пламена Чернева - основател и изпълнителен директор на WonderCoders.
"Ясно е, че трябва да се инвестира в сферите, където жените са най-активни, да се финансират инициативи, да се поеме рискът да се дават гаранции чрез Европейската инвестиционна банка. Има фонд, който е на стойност над 300 милиона евро, за насърчаване на равенството между половете. Ние се борим, за да докажем, че този начин на мислене - за равенството между половете е ключов параметър в цялата програма Invest EU. Тогава можем да постигнем успех и тогава можем да се фокусираме върху това къде трябва да отидат средствата", каза Евелин Регнер.
Във фокуса на сесията "Равенството между половете и насърчаване на женското предприемачество: Аргументи за по-сериозната роля на жените в бизнеса" бе, че разнообразието в бизнеса, включително разнообразието на половете, е ключово за постигането на успех в днешната динамична икономика. Модератор на панела бе доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопански факултет на СУ "Св. Климент Охридски", а като водещ лектор думата имаше Наталия Олсън, директор правителствен сектор в "Plug and Play". Участие в дискусията взеха Бойко Таков - председател на ИАНМСП, Жаклин Цочева - директор "Корпоративни комуникации, регулаторни въпроси и устойчиво развитие" в Кока-Кола ХБК България, Зорница Русинова - председател на Икономически и социален съвет.
Модератор на дискусията "Преодоляване на стереотипите, психология на предприемачеството и изграждане на устойчивост за жените-предприемачи и инвеститори" бе Михаил Петров, изпълнителен директор на Schwarz IT Bulgaria, а водещ лектор - главният оперативен директор на bTV Media Group Господин Йовчев. В нея участваха Биляна Манолова - заместник-председател на Българо-испанска търговска камара, Кристина Лазарова - съосновател на Platform Brown to Green, Зорница Янкова - директор Човешки ресурси за ЮИЕ на Аурубис, Шарън Коен - партньор и главен оперативен директор в Qumra Capital и Орит Горен - главен оперативен директор на JFrog Ltd. Главният оперативен директор на bTV Media Group отбеляза, че бизнес пейзажът, в който работим през последните няколко години се е променил драстично, заедно с нагласите към традиционните начини за правене на бизнес. "Безспорен факт е, че жените носят висока възвращаемост за инвестиции от различен мащаб и порядък, играят роля в справянето с глобалните предизвикателства като климатичните изменения и много други. Овластяването на жените като предприемачи и лидери, подкрепата към тях при стартирането и разширяването на бизнес се отразява здравословно върху обществата и икономиките", посочи Йовчев и даде примери за праисторическите корени на женското предприемачество. Друго значително предизвикателство според него е това на представителството в ролята на власт: "Усеща се траен недостиг на жени на ръководни позиции в различни индустрии и държави, където броят на заетите е далеч от равен, въпреки възходящата тенденция. Освен това жените са свръх представени в поддържащи функции като администрация, докато на висши ръководни позиции мъжете имат по-изразено представителство".
„От финансиране до менторство: подкрепа за жените в бизнеса. Ролята на жените - инвеститори за по-приобщаваща бизнес среда” беше темата на четвъртия панел на форума, организиран от DIR.BG. В него основен говорител бе Елена Николова, community Director в SEO Angels и с участието на модератора - Бистра Кирова, управляващ партньор в Sofia Angels Venture, Делян Ганев, партньор в Morningside Hill Capital Management, Олга Марсенак, съосновател на NASEKOMO, Мария Петрова, ръководител продажби в Nploy.
11/04/2023
Кандидатстването за Най-добър работодател 2023 започна
Биляна Манолова част от престижното жури на наградите
Започна кандидатстването във водещите награди за най-добър работодател - Career Show Awards 2023. Престижните награди отличават компании от различни сектори в над 80 категории, насочени към работодателската марка. Заместник-председателят на Българо-испанска търговска камара г-жа Биляна Манолова е част от престижното жури, което оценява кандидатурите на компаниите.
Петото издание на Career Show Awards става витрина за проекти и стратегии за развитие на работодателската марка, привличане, задържане и ангажиране на служителите. Акцент и през тази година е създаването и поддържането на благоприятна и стимулираща работна среда.
“За нас е изключителна чест, че г-жа Биляна Манолова прие поканата ни да бъде част от екипа на журито в Career Show Awards 2023. Винаги се стремим да си партнираме с професионалисти на високо ниво, които могат да допринесат за развитието на работната среда у нас. Благодарни се, че имаме подкрепата и оценката на такъв професионалист!”, споделя Симона Харизанова, съосновател на Career Show.
Тазгодишното издание на бизнес наградите за най-добър работодател е предвидило допълнителни категории, съобразени с изменящите се условия на работа, приоритети и ценности на служителите. Сред новите категории, в които работодателите могат да представят разработените стратегии, с които отговарят на новата работна действителност, са:
- Стажантска програма
- Програма за млади родители
- Referral програма
- Co-working инициатива и др.
Категориите в група “HR услуги” от своя страна дават възможност на всички доставчици, работещи за създаването на по-добра работна среда в компаниите, да разкажат повече за себе си. Компании, предлагащи фирмени обучения, подбор на персонал, HR софтуери, храни и напитки за офиса, застраховки и други допълнителни придобивки могат да се включат представяйки услугите си.
Кандидатстването за най-добър работодател в Career Show Awards 2023 може да направите на страницата на наградите - careershow.bg/awards